„Не казвай, че нямаш достатъчно време. Имаш точно същия брой часове на ден, колкото са имали Хелън Келър, Пастьор, Микеланджело, Майка Тереза, Леонардо Да Винчи, Томас Джеферсън и Алберт Айнщайн.“
Н. Джаксън Браун
ОТКЪДЕ ДА ЗАПОЧНА
Калина Стефанова
Как да реша откъде да започна? Имам толкова много неща за вършене!
ЛИЧНО
Преди години, когато учех в НБУ, програма „Поведенчески науки“, често пишех курсови работи. Една от тях няма да забравя. Имах толкова много неща да кажа, толкова бях вдъхновена, така ми се пишеше, че все я започвах и никога е я завърших. Честна дума! Но понеже тази глава е „прослава на започването“ (нататък ще става дума и за „завършването“), нямаше как да не се сетя за тази история. Започнах 55 пъти с различни заглавия и всяко от тях ме водеше в някаква посока, но не и същата. Един ден седнах и разбрах, че съм създавала само заглавия. Разбира се, това ми послужи. Всичко влезе в съдържанието. Тогава си дадох сметка, колко важно може да е „започването“, но и колко подвеждащо. И все пак, започваме, нали? Отнякъде…
ТЕОРЕТИЧНО
Хората обичат да казват, че да започнеш, е по-трудно, отколкото да си вече в самото нещо. Казват също, че веднъж като се хванеш на хорото и се научаваш да го играеш. Казват още, че се учиш да плуваш във водата, а не на сушата. При всяко положение тези вярвания са резултат от опита на хиляди поколения. Вярно е всяко от тях. Как да ги ползваме? Има истина в това, че първото е най-стресовото: да запееш, да заговориш, да набереш телефонния номер, да почукаш на вратата, да отвориш дума за нещо, да попиташ… да скочиш във водата. И пак чуваме познатото: „Номерът е веднъж да започнеш“. Добре, ама как, като… Ние сме различни хора и за нас „започването“ е различно ефективно. Фокусираме се върху
Себепознанието и Стратегиите
При всички положения се опознаваме в пробването на стратегии, както и избираме стратегии, според това, което знаем за себе си.
И така: „Не зная откъде да започна.“
То, вариантите не са безкрайно много:
- По хронологичен принцип:
Започваш от началото
Започваш отзад напред
Започваш от където и да е
- Емоционално:
Започваш от най-приятното
Започваш от най-неприятното
- Избор по трудност:
Започваш от лесното
Започваш от трудното
- По времеемкост:
Започваш от най-бързото
Започваш с най-бавното
- По компетентност:
Започваш от познатото
Започваш с новото
- По интерес:
Започваш с интересното
Започваш със скучното
Дори и само едно да направите днес, пак е свършена работа.
ПРАКТИЧНО
Практика „Откъде да започна?“
Изберете си нещо, което отлагате. Отговорете на въпросите! Пишете отговорите и си ги прочетете! Написаното и видяното, но с повече познание и осъзнаване от помисленото.
- Какво ми е най-интересно в това?
- Какво ми е най-скучно в това?
- Какво вече ми е ясно и познато?
- Какво е новото за мен тук?
- Какво ще свърша най-бързо?
- Какво от това ще ми отнеме най-много време?
- Коя е най-лесната част?
- Коя е най-трудната част?
- Кое от това ми е приятно?
- Кое ми е неприятно?
- С какво ще се чувствам най-спокоен да започна: началото, края, откъдето и да е?
Не е случайна подредбата на въпросите. Още с тестването на себе си и отношението ви към нещото, което отлагате е добре да усещате лекота, удоволствие и възможност за реализация. Опитвайте! Важното е да започнете.